Zatrzymywanie się zegara czasu rzeczywistego. Usterka.

• 12 Odpowiedzi
  • 2858 Wyświetleń
*

Romek

• Administrator
  • Full Member
  • 222
  • 0
Zatrzymywanie się zegara czasu rzeczywistego. Usterka.
« dnia: Grudzień 07, 2015, 22:40:50 »
Znalazłem niewielką usterkę związaną z zegarem czasu rzeczywistego.

Jeżeli najpierw podłączymy zasilanie zewnętrzne a potem USB, to czasami zegar czasu rzeczywistego się zatrzymuje i trzeba uruchomić aplikację i ustawić go ponownie. Podłączanie zasilania w dowolnej innej kombinacji nie powoduje tego błędu.

Osoby, które uznają, że jest to wada wystarczająca do reklamacji proszone są o kontakt w celu ustalenia procedury serwisowej.

Pozdrawiam i przepraszam za zaistniałą sytuację.

PS. Problem nie występuje zawsze i nie przy wszystkich sterownikach. Zależy też od jakości zasilania z komputera, więc u niektórych osób może być bardzo uciążliwy, a u innych może nie występować wcale.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 08, 2015, 07:53:38 wysłana przez Romek »

*

Dziubek

• Newbie
  • *
  • 28
  • 0
Odp: Zatrzymywanie się zegara czasu rzeczywistego. Usterka.
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 30, 2015, 23:10:15 »
pisałem to w innym temacie, a to chyba tu powinienem napisać, więc sorki za zamieszanie i wklejam to co tam napisałem:

ostatnio często mi nie działa sterownik... po podpięciu do komputera widzę iż zegar czasu rzeczywistego został zatrzymany ...
do tej pory łączyłem to z odłączaniem sterownika od modułów lub prądu, ale ostatnio nie zmieniałem nic a zegar się zatrzymał...
nie chciał bym by (pod moją nie obecność) się świeciło na maksa przez całą noc...
co z tym zrobić??

*

Romek

• Administrator
  • Full Member
  • 222
  • 0
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 01, 2016, 20:03:31 »
Problem może być spowodowany np niestabilnym zasilaniem. Jeżeli zasilacz ma skoki napięcia, to może się tak dziać.

Czy przed podpięciem do komputera odłączasz zasilanie od sterownika? Jeżeli nie, to zatrzymanie zegara może nastąpić w momencie podpinania portu USB.

W instrukcji jest też napisane żeby nie odłączać oświetlenia przy działającym sterowniku. Może to powodować duże skoki napięcia i zatrzymanie zegara.

*

Dziubek

• Newbie
  • *
  • 28
  • 0
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 06, 2016, 22:17:25 »
co około 2-3 dni zegar się zatrzymuje (nic nie odłączałem ani nie podpinałem usb) ... co z tym zrobić? wymienić zasilacz ? jak inaczej sprawdzić czy zasilacz jest ok?

*

Romek

• Administrator
  • Full Member
  • 222
  • 0
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 06, 2016, 22:44:45 »
Podejrzewam, że to problem z zasilaczem. Inny użytkownik też zgłosił taki problem. Wysłałem mu nowy sterownik, ale problem się powtórzył. Być może niektórym zasilaczom przeszkadza sposób pobierania prądu tego sterownika. Pobór prądu zmienia się 480 razy na sekundę, może to jest problemem. Niektóre zasilacze mogą tego nie tolerować.

Na razie nie mam innego pomysłu niż wymiana zasilacza.

*

Dziubek

• Newbie
  • *
  • 28
  • 0
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 07, 2016, 17:13:32 »
pożyczyłem od znajomego profesjonalny zasilacz więc robię podmiankę i się okaże za kilka dni...
dziś podczas wymiany zasilaczy stwierdziłem, iż mój zasilacz jest dość mocno ciepły (akurat świeciły wszystkie moduły na 100%) ... zastanawia mnie dlaczego zawsze sterownik "wiesza się " na mocnym dzienny oświetleniu (wszystkie moduły na 100%) , a jeszcze ani razu na ściemnieniu lub na wyłączonym świetle...

*

Romek

• Administrator
  • Full Member
  • 222
  • 0
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 07, 2016, 17:57:08 »
To by potwierdzało teorię, że to zasilacz nie daje rady.
Zobaczymy czy się zawiesi z tym lepszym zasilaczem.
Czekam na wieści.

*

Dziubek

• Newbie
  • *
  • 28
  • 0
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 07, 2016, 19:23:18 »
ten "lepszy"  też się grzeje... jest w metalowej obudowie i za długo dłoni na nim nie utrzymam... dlaczego tak się grzeje?

*

Romek

• Administrator
  • Full Member
  • 222
  • 0
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 07, 2016, 19:51:14 »
A jaka jest moc oświetlenia i moc zasilacza? U mnie też się zasilacz grzeje. Ma prawo się grzać, ale nie powinno to wpływać na jego działanie.

*

Dziubek

• Newbie
  • *
  • 28
  • 0
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 08, 2016, 17:59:37 »
moduły
6 szt poczwórnych białych i 6 szt poczwórnych rgb 12x1,44(chyba)
zasilacz mój
EcoEnergy
moc 24W; natężenie 2A; napięcie 12V DC
wczoraj mierzyłem i mi pokazało 1,34A...
zasilacz pożyczony
Indel ZSM
13,8V (regulowany na 12.1)
2A (max 2,5A)

Dziś wróciłem do domu a w akwarium ciemno... znowu zegar zatrzymany... także dziwna sprawa kolejny zasilacz zły?

*

Romek

• Administrator
  • Full Member
  • 222
  • 0
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 08, 2016, 20:02:07 »
Ja mam 5A 12V (60W) a światła mam 40W. Zasilacz jakiś zwykły chiński i działa bez problemów.
Nie wiem co mogę zaproponować. Może uzgodnimy jakieś rozwiązanie na PW.

*

Dziubek

• Newbie
  • *
  • 28
  • 0
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 16, 2016, 16:17:03 »
Wróciłem do mojego zasilacza.
Do tej pory miałem podłączone do sterownika dwa przewody usb, krótki i długi. Tydzień temu odłączyłem krótki przewód (długi cały czas jest podłączony do sterownika) i do tej pory nie zawiesił się sterownik, zmniejszyłem też moc świecenia ze 100% na 79%, ale to raczej nie miało wpływu (chyba, że na nagrzewanie się zasilacza :) )
Dziś mija tydzień i problem nie wystąpił.

*

Romek

• Administrator
  • Full Member
  • 222
  • 0
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 17, 2016, 14:15:00 »
Na sterownik są dwa lata gwarancji, więc w razie czego nie ma problemu. Proszę się zgłosić i podmienimy.

Problem chyba udało się znaleźć i poprawić (sprzętowo). Jestem w trakcie weryfikacji z użytkownikiem. Jak wszystko będzie dobrze, to nie będzie problemu żeby usterkę usunąć.