Jaki kabel sterownik-moduly led

• 6 Odpowiedzi
  • 2663 Wyświetleń
*

Londo

• Newbie
  • *
  • 6
  • 0
Jaki kabel sterownik-moduly led
« dnia: Grudzień 08, 2015, 14:41:36 »
Witam
Wszystko podlaczylem, ustawilem dziala swietnie, tylko ze uzylem do podlaczenia sterownik- moduly led standardowego kabla 2 zylowego i wyszly mi 3 przewody  (4 zyly RGB, 2 zyly bialy) ktore razem skleilem tasma izolacyjna i jakis gruby mam ten kabel i malo elastyczny. Zastanawiam sie czy moglbym uzyc jakis inny przewod np taki cienki jak jest z kina domowego do glosnikow (2 zylowy) lub jeszcze lepiej taki jak uzywaja przy instalacjach alarmowych (6 zylowy) lub przy instalacjach telefonicznych (4 zylowy). Pytanie czy ktorys z tych przewodow by sie nadawal?
PS mam podlaczone 10 modulow RGB 1W kazdy i 18 modulow bialych 0,75W kazdy w godzinach szczytu biale sa na 80%, czerwony na 75% niebieski na 75% a zielony na 20%
Pozdrawiam
Londo

*

Romek

• Administrator
  • Full Member
  • 227
  • 0
Odp: Jaki kabel sterownik-moduly led
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 08, 2015, 15:13:24 »
Do takiego obciążenia praktycznie każdy przewód. Wystarczy 0.5mm2.

*

Londo

• Newbie
  • *
  • 6
  • 0
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 08, 2015, 20:07:26 »
Witam
Znalazlem kabel  6 zylowy ale z opisu wynika ze to 0,22mm2 , nada sie czy za cienki?
Dokladnie taki ma opis:
PVC wall thickness – 0.5mm
CSA – 0.22mm

Pozdrawiam Londo
« Ostatnia zmiana: Grudzień 08, 2015, 20:14:05 wysłana przez Londo »

*

Romek

• Administrator
  • Full Member
  • 227
  • 0
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 08, 2015, 21:49:31 »
Wg mnie za cienki. Poszukaj w internecie tabel jaki przekrój kabla do jakiego prądu. Policz jaki masz maksymalny prąd na kanale (waty / wolty = ampery) i  będziesz wszystko wiedział.

*

Londo

• Newbie
  • *
  • 6
  • 0
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 09, 2015, 09:38:56 »
Witam
Kurcze kombinuje jak kon pod gore a na ebay znalazlem tani przewod 4 zylowy wlasnie do LED RGB 5050, kupilem 5m tak ze na biale tez starczy.
Pozdrawiam
Londo

*

robertj1

• Newbie
  • *
  • 25
  • 1
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 12, 2016, 14:18:01 »
W temacie kabelków mam pytanie: obecnie sterownik jest umieszczony w szafce, a lampa - wiadomo na akwarium. Odległość sterownik-lampa ok. 1,5 - 2 m. Czy biorąc pod uwagę generowanie zakłóceń przy sterowaniu PWM z prądami rzędu 4-5A nie lepiej byłoby umieścić sterownik maksymalnie blisko lampy. Słyszałem, że przy zasilaniach LED powinno się unikać dużych odległości (długich przewodów) i maksymalnie rozpraszać zasilania ze względu na generowanie zakłóceń dla innych urządzeń, ale również możliwość uszkodzenia tranzystorów sterujących sterownika.
Czy w moim przypadku powinienem coś poprawić czy może zostać sterownik w szafce. Dodam, że jak lekko odstroję radio w pokoju, w którym stoi akwarium to słyszę "sterownik" tzn. szum. Jak wyłączę sterownik to szum znika.

*

Romek

• Administrator
  • Full Member
  • 227
  • 0
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 12, 2016, 20:24:52 »
Zakłócenia będą dużo mniejsze gdy sterownik będzie blisko lampy. Przy tych częstotliwościach sterownik nie ma wpływu na wifi, radio czy bluetooth. Zakłócenia będą minimalne, więc zostawiłbym tak jak jest. Można też dać kabel ekranowany,  jeżeli uda się znaleźć odpowiedni. Grubsze przewody zmniejszą straty i zakłócenia.